Özgeçmiş

Aslıhan Tokgöz Onaran

(PhD-Doktora, Brown University, ABD.  BA-Lisans, Boğaziçi University)

Uzman, İletişim/Çift Dilli Eğitim, Toplumsal Cinsiyet

Kurucu, Attachment Parenting API/Doğal Ebeveynlik Türkiye Platformu (2015)

 

Eğitim&Danışmanlık Alanları:  Şiddetsiz İletişim (Bebek İşaret Dili, Pozitif Disiplin, Mindful İletişim, Kurumlar için Şiddetsiz İletişim), Bağlanma-temelli Doğal Ebeveynlik/Attachment Parenting, Çift Anadilli Bebek Yetiştirme/Erken İngilizce, Ülke Değiştirme-Expat Desteği, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği. 

     Aslıhan Onaran, İletişim, Çift Dilli Eğitim ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları uzmanıdır. Aynı zamanda, Bağlanma-temelli doğal ebeveynlik alanında dünyanın önde gelen STK’sı olan Attachment Parenting International kuruluşu tarafından akredite Uluslararası Doğal Ebeveynlik/Attachment Parenting API Türkiye Platformu’nun Kurucu-Lideridir. Uzun yıllar ABD’de önde gelen (ivy league) üniversitelerde öğretim görevlisi ve sivil toplum lideri olarak bulunmuş ve bu sürede, şiddetsiz iletişim ve mindfulness konularına yönelmiş, alanında pekçok ilke liderlik etmiştir. ABD'de 15 yıl akademisyenliğin ardından, 2014 sonbaharında Türkiye'ye eşi ve oğulları (Berk & Can) ile geri dönmüş, ve bir ebeveyn & expat eğitim oluşumu olan ZenWorld Farkındalık Akademisi’ni, hemen ardından API Türkiye Platformu’nu ve API ebeveyn destek çemberlerini hayata geçirmiştir (2015).

Amerika'da ve Türkiye'de önde gelen kurumlardan toplam 4 üniversite diploması olan Onaran'ın, Boğaziçi Üniversitesi'nde Yabancı Dil Eğitimi lisans (1997) derecesinin ardından, ABD'deki Brown Üniversitesi'nde Amerikan Etüdleri Bölümü’nde, yükseklisans derecesi ve  'Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları/İletişim/Kültürel Kuram/Amerikan Etüdleri' yeterlik alanlarında tam burslu doktora derecesi bulunmaktadır.  Ek olarak, Harvard Üniversitesi ve UC Berkeley’den pozitif psikoloji alanınında sertifikaları, ABD’den yoga-meditasyon eğitmenliği sertifikası, Uluslararası Pearson Eğitmen Eğitmeni (“Master Trainer”) sertifikası ve pekçok uluslararası akademik yayını, konferans sunumları ile makaleleri bulunmaktadır.  Onaran’ın akademik yayınları, ABD’de Washington Lee University dahil olmak üzere üniversitelerde ders materyali olarak okutulmuştur

Aslıhan Onaran’ın Türkiye’de 2015 yılından itibaren sunduğu Attachment Parenting farkındalık çalışmaları, uluslararası bilimsel araştırmalara konu olmuş,  (Almanya’da bir postdoctoral/doktora sonrası araştırmada ve Türkiye’de bir doktora tezinde) sosyal girişimcilik vakası olarak incelenmiştir. Onaran,  ebeveyn çemberlerine ek olarak alandaki uzmanların yayınlarına danışman olarak destek sunmaktadır.  API resmi kitabı Attached at the Heart’ın (Görünmez Adam Yayınları tarafından, Kalpten Bağlı başlığı ile) dilimize kazandırılmasında, içerik danışmanı olarak ve kitabın “Türkiye’den Önsöz” bölümünü kaleme alarak bilfiil destek olmuştur (2020).

Onaran, halen, bağlanma-temelli (doğal) ebeveynlik, şiddetsiz, mindful iletişim, çiftdilli eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında  kurumsal/bireysel eğitimler sunmakta, Eğitmen Eğitmeni olarak, Boğaziçi Üniversitesi Annelik Okulu gibi önde gelen kurumların eğitmenlerine özel atölyeler, müfredat danışmanlığı ve keynote konuşmalar gerçekleştirmektedir.  Aynı zamanda, toplumsal farkındalık projelerinde konuşmacı-danışman olarak yer almakta, multidisipliner seminerler ile halka açık atölye-çemberler ve Online danışmanlık sunmaya devam etmektedir.  Eşi ve oğulları (Berk, Can) ile İstanbul’da yaşamaktadır.     

 

Eğitimler-danışmanlık, şahsen/yüzyüze veya Online görüntülü görüşme opsiyonları ile ve Türkçe/İngilizce sunulabilmektedir. 

Videoları için: https://www.youtube.com/channel/UCnmvAa2J42CAIhFecuF6cXA

 

İletişim:

Tel, ABD: + 1 401 592 43 03
Ph. From USA + 1 401 592 4303

Email: DrOnaran@gmail.com

 

Aslıhan Onaran ile ÜCRETSİZ ÖNGÖRÜŞME Opsiyonu

BİREYSEL veya KURUMSAL Eğitim, Danışmanlık veya seminer talepleriniz için lütfen aşağıdaki linkte bulunan öngörüşme formunu doldurunuz.  Öngörüşme, telefon ile veya Online görüntülü görüşme ile (Skype/Facetime/Zoom üzerinden) sunulmaktadır ve kontenjanla sınırlıdır:
https://goo.gl/forms/akEsXb271xseoOUw1

*Aslıhan Onaran, iletişim, eğitim ve toplumsal cinsiyet alanlarında uluslararası akredite bir eğitmen-danışmandır.  Sunduğu multidisipliner atölyeler ve danışmanlık programı, şiddetsizlik ve mindful  iletişim temellidir.  Tıbbi teşhis, tedavi veya psikolojik danışmanlık/terapi sunulmamaktadır.

Sosyal sorumluluk amacı ile halka açık ve ücretsiz olarak kolaylaştırıcılığını yaptığı API ebeveyn destek çemberleri-etkinlikler ise genel bilgilendirme ve farkındalık amaçlıdır.

ABOUT

Aslıhan Onaran

 (PhD, Brown University, BA-Boğaziçi University)

Founder, ZenWorld International, Parenting and Expat Support

Founder, Attachment Parenting API Turkey

Consultant-Educator (Bilingual), Communication, Mindfulness, Gender

Early Bilingualism, Positive Parenting

"Hi! I am a 'reverse expat,' an Istanbul native who moved to the United States to live, study and work there as an academic and community leader for fifteen years, and returned to Turkey in  2014. I'm married to my college sweetheart from Bogazici Univ. and we are the lucky parents of Berk (13) and Can (8), raised our version of compassionate parenting.

In the States, my multidisciplinary academic and personal activist work was mostly in the fields of Gender Studies, attachment parenting, communication, bilingual literacy, identity politics and mindfulness.  After my PhD at Brown, during my second pregnancy, I received my Yoga-Meditation teacher certification and also completed coursework in Positive Psychology at Harvard University. Immediately after we arrived in Turkey, I chose to go after my long-awaited dream and launched two support platforms, "ZenWorld International," and API Turkey, an API-accredited parent support group in Istanbul.

ZenWorld is the fruit of all my life's work merged into a colorful and peaceful 'one'.  It's a bilingual education and coaching initiative for both Turkish and English-speaking individuals, families & children in Istanbul and via Skype worldwide....The goal is to help spread awareness on nonviolent communication, mindful living and positive parenting with strategies from baby sign language and positive discipline to mindfulness techniques.  I have also received my accreditation from US-based Attachment Parenting International (API), as API Turkey's founder and leader, so I'm thrilled about the opportunity to bring bilingual support to families here!

As a Pearson-certified international master trainer, I also offer trainings to faculty and leading institutions such as Bogazici University.  Each time a family or an individual I work with shares a mindful step, it reminds me of the perks of my route: crossing paths with amazing people open to peaceful coexistence even if life stirs things up from time to time. Just like in yoga/meditation, a new breath, getting back in posture and focus will ground all of us back. Peace…”

CONTACT:

Tel, ABD: + 1 401 592 43 03
Ph. From USA + 1 401 592 4303

Email: DrOnaran@gmail.com

 

www.instagram.com/DrOnaran

www.facebook.com/ZenWorldAcademy

www.facebook.com/APITurkiye

 

REQUEST A FREE SESSION with Aslıhan Onaran

(Available Worldwide, in English/Turkish)

Dr. Onaran offers a complimentary session by phone or Skype/Zoom , schedule permitting. Please submit the following request form for all individual and group training/coaching requests regarding parenting, mindfulness and expat support, bilingual children’s programs or for event collaboration requests:

https://goo.gl/forms/akEsXb271xseoOUw1

 

 

REQUEST A FREE SESSION with Dr. Onaran

(Available Worldwide, in English/Turkish)

Dr. Onaran offers a complimentary session by phone or Skype , schedule permitting. Please submit the following request form for all individual and group training/coaching requests regarding parenting, mindfulness and expat support, bilingual children’s programs or for event collaboration requests:

https://goo.gl/forms/akEsXb271xseoOUw1